ტრანსპორტისა და ენერგეტიკის სექტორში შერჩეული პრიორიტეტული ტექნოლოგიებისთვის მომზადებული სამ ოქმედო გეგმის განხილვა
2023 წლის 22 მარტს სასტუმრო ბილტმორში ჩატარდა სამუშაო შეხვედრა, რომელიც ტრანსპორტისა და ენერგეტიკის სექტორში შერჩეული პრიორიტეტული ტექნოლოგიებისთვის მომზადებული სამოქმედო გეგმის განხილვას მიეძღვნა.
შეხვედრა ჩატარდა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და მდგრადი განვითარების ცენტრის „რემისიას“ორგანიზებით, “საქართველოს კლიმატ-ტექნოლოგიების საჭიროებების შეფასებისა და პრიორიტეტული ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების საგზაო რუკის მომზადების/TNA”-ის პროექტის ფარგლებში, რომელსაც კლიმატის მწვანე ფონდი (GCF) აფინანსებს.
პროექტის ხელმძღვანელმა- ანა სიხარულიძემ მიმოიხილა პროექტის განხორციელებული და მიმდინარე აქტივობები და მიზნები. განიხილა პრიორიტეტული სექტორები და ამ სექტორებში შერჩეული კლიმატ-ტექნოლოგიების გრძელი სია, რომელიც პროექტის ფარგლებში იდენტიფიცირდა.
„რემისიას“ ექსპერტებმა წარადგინეს სამოქმედო გეგმების პრეზენტაციები შემდეგ მიმართულებებზე: საქართველოში ტრანსპორტის სექტორში კლიმატ-ტექნოლოგიების გავრცელება, საქართველოში ბიოსაწვავის წარმოების გაზრდა და ენერგიის გენერაციისა და მიწოდების სექტორის ტექნოლოგიები.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების მიზნები, მათ წინაშე მდგარი ბარიერები და მათი მოშლის ღონისძიებები. ასევე, ხაზი გაესვა, ხელშემწყობი გარემოს გაუმჯობესებისა და მარეგულირებელი ბაზის გაძლიერებას, წამახალისებელი პოლიტიკის განვითარებას სექტორების მხარდასაჭერად, დაინტერესებულ მხარეებს შორის როლების განაწილებასა და ინსტიტუციონალიზაციას და ტრანსპორტისა და ენერგეტიკის სფეროში მომუშავე პირების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამის ორგანიზებას.

Development of climate technology in the transport and energy sectors
A meeting was held on 22 March 2023 at the Biltmore Hotel. This event was designed to discuss action plans created for the development of climate technology in the transport and energy sectors.
This meeting was organized by the Ministry of Enviromental Protection and Agriculture of Georgia and Sustainable Development Center- Remissia. The workshop was conducted within the framework of the project ‘Updating of Georgia’s technology needs assessment through development of a technology road maps for prioritized technologies’, sponsored by the Green Climate Fund (GCF).
At the meeting Mrs. Anna Sikharulidze, Director of the Sustainable Development Center Remissia, reviewed various implemented and ongoing activities and the objectives of the project. She also, presented a list of the priority sectors and of the climate technologies to be considered within these sectors, as identified in the project.
Remissia's experts thereafter offered a presentation of the action plans for the following directions: the spread of climate technologies in the transport sector in Georgia, increasing the production of biofuels in Georgia, and technologies in the energy generation and supply sector.
The guidelines developed by Remissia moreover covered the objectives of the introduction and diffusion of technologies, alongside the barriers they face, and the measures required to overcome them. Furthermore, improving the enabling environment and strengthening the regulatory framework, developing incentive policies to support the relevant sectors, distributing roles and institutionalization among stakeholders, and organizing capacity building programs for individuals working within transport and energy were each also emphasized.