ტრენინგი თემაზე “ბიზნეს მოდელები საქართველოს შენობებისა და სოფლის მეურნეობის სექტორებში კლიმ ატ-ტექნოლოგიების დასანერგად".
ტრეინინგი
2023 წლის 27 ივლისს, ISET-ის სტუდენტებისთვის ჩატარდა ტრენინგი თემაზე “ბიზნეს მოდელები საქართველოს შენობებისა და სოფლის მეურნეობის სექტორებში კლიმატ-ტექნოლოგიების დასანერგად".
ტრენინგი ჩატარდა პროექტის “საქართველოს კლიმატ-ტექნოლოგიების საჭიროებების შეფასებისა და პრიორიტეტული ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების საგზაო რუკის მომზადების/TNA”-ის ფარგლებში.
შეხვედრაზე პრეზენტაციები ჩაატარეს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის, რემისიას, ოქსიგენიასა და ესკო-ესის წარმომადგენლებმა, სადაც განხილულ იქნა:
მწვანე კლიმატის ფონდის მიერ გამოყენებული ფინანსური ინსტრუმენტები და ბიზნეს მოდელების სტრუქტურა
თანამედროვე ენერგოეფექტური და განახლებადი ტექნოლოგიები შენობების
სექტორში
მეტყევეობა და აგროტურიზმი
საქართველოს მშენებლობისდა სოფლის მეურნეობის სექტორებში კლიმატ-ტექნოლოგიების დასანერგად
შეხვედრის ბოლოს ტრენინგის მონაწილეებმა შეასრულეს ჯგუფური სამუშაო, რომელიც დაეთმო განხილული კლიმატ-ტექნოლოგიების დანერგვისთვის უკუგების შიდა განაკვეთის გამოანგარიშებას.

Monitoring technology introduction indicators and the role of gender in technology transfer
On July 27, 2023, a training was held for ISET students, focusing on the topic "Business Models for Implementing Climate Technologies in the Buildings and Agriculture Sectors of Georgia."
The training was conducted within the framework of the project “Updating of Georgia’s technology needs assessment through development of a technology road maps for prioritized technologies/TNA”.
During the meeting, presentations were given by representatives from the ISET Policy Institute, Remissia, Oxygenia, and Esco-S.
The following topics were discussed:
• Financial instruments and structure of business models used by the Green Climate Fund
• Modern energy-efficient and renewable technologies for buildings in the sector
• Forestry and agrotourism
• Selected business models for implementing climate technologies in buildings and agriculture sectors of Georgia
Towards the end of the meeting, Participants engaged in group work focused on calculating the internal rate of return for the implementation of the climate technologies discussed.