„საქართველოს კლიმატ-ტექნოლოგიების საჭიროებების შეფასება და პრიორიტეტული ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების საგზაო რუკის მომზადება/TNA“ დასკვნითი სამუშაო შეხვედრა.
2023 წლის 19, 20 და 21 ივლისს, წინანდალში, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და მდგრადი განვითარების ცენტრი-რემისიას ინიცირებით გაიმართა პროექტის „საქართველოს კლიმატ-ტექნოლოგიების საჭიროებების შეფასება და პრიორიტეტული ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების საგზაო რუკის მომზადება/TNA“ დასკვნითი სამუშაო შეხვედრა. შეხვედრა გაიმართა ჰიბრიდულ რეჟიმში.
შეხვედრის მონაწილეები:
• მდგრადი განვითარების ცენტრი- რემისია
• პროექტის პარტნიორი ორგანიზაციები: შპს. ესკო-ეს და ISET- ის კვლევითი ინსტიტუტი
• პროექტის საკოორდინაციო ჯგუფი
• ფინანსური ინსტიტუტები
• ბიზნეს ინსტიტუტები
• სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები
• მწვანე კლიმატის ფონდი (GCF)
• გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა (UNEP)
• კლიმატ-ტექნოლოგიების ცენტრი და ქსელი- CTCN
სამუშაო შეხვედრის მთავარი მიზანი იყო პროექტის ფარგლებში მიღწეული შედეგების შეჯამება და შერჩეული კლიმატ-ტექნოლოგიების შემოტანასა და გავრცელებასთან დაკავშირებული ეროვნული აქტივობების გასაგრძელებლად შემდგომი ნაბიჯების დაგეგმვა.
შეხვედრა ორიენტირებული იყო კლიმატის ცვლილების საბჭოსთან შექმნილ ტექნოლოგიების საკოორდინაციო ჯგუფის მუშაობასთან დაკავშირებულ აქტივობებზე, სხვადასხვა სექტორების მხარდაჭერაზე, პროექტის მიერ მწვანე კლიმატის ფონდისთვის (GCF) შემუშავებული ოთხი კონცეფციის დასრულებასა და წარდგენაზე.

Final working meeting of the project “Updating of Georgia’s technology needs assessment through development of a technology road maps for prioritized technologies/ TNA"
On July 19, 20 and 21, 2023, in Tsinandali, the final working meeting of the project “Updating of Georgia’s technology needs assessment through development of a technology road maps for prioritized technologies/ TNA”, was held organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Sustainable Development Center-Remissia.
The meeting was held in hybrid mode.
Meeting participants:
• Sustainable Development Center- Remissia
• Partner Organizations: ESCO-S and ISET Policy Institute
• Project coordination Group
• Financial Institutions
• Business Institutions
• Representatives of the governmental and non-governmental sectors
• Green Climate Fund (GCF)
• UN Environment Programme
• Climate Technology Center and Network (CTCN)
The main objective of the workshop was to summarize the results achieved within the project and to plan the next steps for continuing the national activities related to climate technology transfer, after this project is finalized.
The workshop was focused on the activities related to the work of climate technology coordination group, which has been established under the umbrella of Climate Change Council (CCC), on the support other sectors and on the finalization of four GCF concept notes that have been developed by the project.