ტყეების აღდგენისა და კონსერვაციის ხელშეწყობა პლატფორმის „ტყის მეგობარი“ მეშვეობით - მექანიზმი, რომელიც ხელს უწყობს ტყეების აღდგენას კერძო სექტორისა და საზ ოგადოების ჩართულობით“ (ფაზა 2) (R037)
დამკვეთი: გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP)
დაწყების თარიღი: 02/2025- მიმდინარე
ბიომრავალფეროვნების ფინანსირების ინიციატივა (BIOFIN) გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკომისიის გლობალური თანამშრომლობაა, რომელიც მსოფლიოს 132 ქვეყანაში მუშაობს. პროგრამის მიზანია ბიომრავალფეროვნების დაფინანსებისათვის საჭირო ინვესტიციების დეფიციტის რაოდენობრივი შეფასების მეთოდოლოგიის შემუშავება და ეროვნულ დონეზე დანერგვა, რაც გულისხმობს ბიომრავალფეროვნების დაფინანსების საჭიროებების ინტეგრირებას ეროვნული და სექტორული განვითარების გეგმებში და ხარჯების ეფექტურობის გაუმჯობესებას.
საქართველოში BIOFIN-ის პროექტი 2016 წელს დაიწყო. ინიციატივა ხელს უწყობს ბიომრავალფეროვნების ეროვნული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის (NBSAP) განხორციელებას ეროვნულ დონეზე შეფასებული ხარჯებისა NBSAP-ის განსახორციელებლად მობილიზებული ფინანსების გამოყენებით, რისთვისაც საწყის ეტაპზე ადგილობრივი რესურსების მობილიზაციის სტრატეგია უნდა შემუშავდეს.
BIOFIN-ის გაფართოების მეორე ფაზის ფარგლებში იდენტიფიცირებული ოთხი ახალი დაფინანსების მეთოდიდან, ერთ-ერთი არის ტყეების აღდგენისა და კონსერვაციის ხელშეწყობა „ტყის მეგობრის“ პლატფორმის მეშვეობით. ეს მექანიზმი ხელს უწყობს ტყეების აღდგენას კერძო სექტორისა და საზოგადოების ჩართულობით.
2022-2023 წლებში, საქართველოს ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ, BIOFIN საქართველოს პროგრამის მხარდაჭერით, დანერგა ელექტრონული ვებ პლატფორმა „ტყის მეგობარი“. ახალი საკომუნიკაციო ინსტრუმენტის საშუალებით შესაძლებელია ნებაყოფლობითი მიზნობრივი შემოწირულობების გაწევა (ინდივიდუალური ან კერძო სექტორის კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში), და აქტივობების მოწყობა. „ტყის მეგობარი“ წარმოადგენს საქართველოში ნახშირბადის კომპენსაციის მექანიზმის დანერგვის პირველ ნაბიჯს, რომელიც ეროვნულ ხელისუფლებასა და კერძო კომპანიებს შორის ორმხრივად მომგებიან თანამშრომლობას უწყობს ხელს.
ინიციატივის ზოგადი მიზანია საქართველოში ტყის აღდგენასთან დაკავშირებული ნახშირბადის კომპენსაციის მექანიზმების გამოყენების შესაძლებლობის შესწავლა და კერძო სექტორის მონაწილეობის წახალისება ტყის მდგრად მართვაში მოხალისეობრივი საქმიანობისა და ნახშირბადის კომპენსაციის მექანიზმების მეშვეობით.
„რემისიის“ საქმიანობის სფერო:
ტყის აღდგენის ღონისძიებებით დაგროვებული ნახშირბადის კომპენსაციისთვის ქვეყანაში არსებული მარეგულირებელი ჩარჩოს შეფასება, საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკისა და ხელშემწყობი გარემოს სიღრმისეული ანალიზის ჩატარება, მათ შორის, არსებული ხარვეზების მიმოხილვა და მათი აღმოფხვრის პრიორიტეტული ქმედებები.
ტყის აღდგენის პროექტების ნახშირბადის კომპენსაციის პროცესებში ჩასართავად საჭირო შაბლონებისა და გზამკვლევების შემუშავება.
ეროვნული სატყეო სააგენტოს მხარდაჭერა „ტყის მეგობრის“ პლატფორმისთვის ნახშირბადის კომპენსაციის პროექტის შემუშავებაში.

Redirecting efforts towards conservation through "Forest Friend" – A Platform engaging the private sector and the public in supporting reforestation and broader forest protection activities (Phase 2) (R037)
Supported by: United Nations Development Programme (UNDP)
Start date: 02/2025- Ongoing
Biodiversity Finance Initiative (BIOFIN) is a global programme launched by the United Nations Development Programme (UNDP) and the European Commission, supporting up to 132 countries worldwide. It aims to develop and apply a methodology for assessing the national biodiversity finance gap, improve cost-effectiveness by mainstreaming biodiversity into national development and sectoral planning, and create comprehensive national finance plans.
In Georgia, BIOFIN was launched in 2016. At the national level, the initiative supports the implementation of the National Biodiversity Strategy and Action Plan (NBSAP) by assessing biodiversity-related expenditures and financial needs for its delivery, and by developing and implementing a resource mobilisation strategy.
One of the four new finance solutions identified under the BIOFIN Phase 2 extension is redirecting efforts towards conservation through the 'Forest Friend' – a platform that promotes reforestation and forest conservation activities by engaging the private sector and the public.
In 2022-2023, the National Forestry Agency (NFA), with the support from BIOFIN Georgia, launched a web-based platform ‘Forest Friend’ - a communication tool that facilitates voluntary targeted donations (individual and/or through corporate social responsibility) and organizes related activities. The platform marks an initial step towards implementing a carbon offsetting mechanism in Georgia, offering a mutually beneficial framework for cooperation between national authorities and private companies.
The overall objective of the assignment is to assess the feasibility of carbon offsetting mechanisms linked to reforestation activities in Georgia and encourage private sector involvement in sustainable forest management through volunteer activities and carbon offsetting tools.
Remissia’s scope of work:
1. An in-depth analysis of the current regulatory framework, international best practices, and enabling environment for carbon offsetting through reforestation activities, including an overview of existing gaps and recommended priority actions.
2. Develop templates and guidelines for designing and implementing carbon offsetting projects.
3. Assist NFA in developing a reforestation carbon offsetting project for the ‘Forest Friend’ platform.